image

PeyamaKurd - Rojava ve bölgede yaşayan gelişmelerin ele alındığı Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türkiye’nin operasyonu değerlendirildi. 

Rojava konferansının ikindi oturumunda Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) Başkanı Kariane Westrheim moderatörlüğünde yapıldı. 

Oturumda Rojava Özerk Yönetimi bünyesinde danışmanlık yapan Bedran Çiya, Kürtlerin bakış açısını analiz ederek, Suriye’nin büyük güçler arasında bir hesaplaşma alanına döndüğüne, “Etki alanlarında bir paylaşıma gitmek istiyorlar” dedi. 

“Bölgede kazanılan tüm zaferler uluslararasıdır” 

Çiya, bu çatışmanın uzağında kalarak istikrar oluşturmak istediklerini anlatarak, ortak yaşama dayalı bir sistem oluşturduklarının altını çizdi. 

Bedran Çiya, Kuzey ve Doğu Suriye Federasyonu’nun nasıl oluştuğu ve nasıl işlediğinin yanı sıra, Rojava Özerk Yönetimi’nin terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelesine değinerek, “Bu bölgede kazanılan tüm zaferler, uluslararasıdır. Biz, terörizmi finanse eden kaynakları ortadan kaldırmak istiyoruz” ifadesini kullandı. 

“Kişisel hesaplar Türkiye’yi felakete götürür" 

Kürtler üzerine çok sayıda çalışması olan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den askerlerini çekme kararını değerlendiren EUTCC üyesi Prof. Dr. Michael Gunter, ABD’nin her tarafta olamayacağını belirtirken, Türkiye’ye ilişkin stratejinin eleştiri konusu olduğunu kaydetti. 

Rojava'daki Türk işgaline ABD tarafından yeşil ışık yakıldığını hatırlatan Gunter, Erdoğan’ın uzun zamandır iktidarda olduğuna değinerek, Erdoğan’ın kendi kişisel hesapları ile Türkiye’yi felakete götürdüğünü dile getirdi. 

Bölgede çözümün ABD’nin PKK’yi terör listesinden çıkarması ve AB’yi de buna zorlaması gerektiğini belirten Gunter, Erdoğan’ın da Kürt sorununun çözümü için diyaloga zorlanması gerektiğini dikkat çekti.