image

PeyamaKurd - Fransa'daki genel güvenlik yasa tasarısının insan hakları hukukuyla uyumsuz olduğu konusunda uyarıda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörleri, revize edilmesi gerektiğini raporladı.

Birleşmiş Milletler Barışçıl Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü Özel Raportörü Nyaletsossi Clement Voule ve BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın da aralarında bulunduğu bir grup insan hakları uzmanı ortak yazılı açıklamada bulundu.

Konuyla ilgili uzmanların yaptığı açıklamada, geçen hafta tartışmalı yasa tasarısının onaylanmasının ardından on binlerce kişinin Fransa genelinde protestolar yaptığı kaydedildi.

"Kamu kurumların denetimi hayati rol oynuyor"

İnsan hakları uzmanlarına göre, tartışmalı genel güvenlik yasa tasarısının uluslararası insan hakları hukukuyla uyumsuz olduğunu ve kapsamlı bir şekilde revize edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, polis tacizlerinin görüntülenmesinin kamu kurumlarının denetiminde hayati bir rol oynadığını belirtti.

Uzmanlara göre, Fransa'daki yasa tasarısında, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylarda ya da operasyonlarda kişisel ve drone kameralar kullanmasına izin veren 22. maddenin de özellikle göstericilerin geniş çaplı gözetimine yol açacağı uyarısı yapıldı.

Öte yandan söz konusu bunun da mahremiyet hakkı, barışçıl toplanma özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi haklar üzerinde ciddi etkiler doğuracağına dikkat çekildi.