image

PeyamaKurd - ABD 46’ıncı başkanlık yarışını kazanan Demokrat Parti adayı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve geldiğinde dünya çapında koronavirüsten en çok etkilenen ülke, ABD için belirli bir süre maske zorunluluğu getireceğini söyledi.

Biden, ABD başkanlığı için yemin edeceği ilk gün, “Halktan 100 gün maske takmalarını isteyeceğim. Maskeli 100 gün sadece, sonsuza kadar değil. 100 gün" dedi.

CNN televizyonuna konuşan Biden, her bir Amerikalı'nın maske takması halinde Covid-19 vakalarında "önemli bir azalma" olacağını belirtti.

Biden ayrıca, tüm kamu binalarında maske takılması talimatı da vereceğini belirtti.

Biden konuşmasında bu önlemi almamız halinde virüste önemli bir azalma olacağını sözlerine ekleyerek “Aşıyla ve maskeyle birlikte sayıları önemli ölçüde düşürebiliriz" ifadesini kullandı.

“ABD yasalarında başkanlar, halka maske takma emri veremez”

ABD anayasa uzmanları, ABD’de başkanların, halka maske takma emri veremeyeceğini söylerken, Biden ise kendisi ve başkan yardımcısının bu konuda örnek teşkil olabilmesi için maske takacaklarını belirtti.

Başkanların ABD hükümeti mülkleri üzerinde yetkisi var ve Biden da bu yetkiyi kullanacağını belirtti ve "Federal binalarda maske takılması emri vereceğim" ifadesini kullandı.

“Kamuoyu önünde aşı olmaktan memnun olacağım”

Aşıların güvenliği alanındaki kaygıları dağıtmak için Biden, “Kamuoyu önünde aşı olmaktan mutluluk duyacağını” söylemişti.

Biden "Ulaşım, eyaletler arası ulaşım, uçaklarda, otobüslerde vb. maskeli olmalısınız" dedi.

ABD havayolları, havaalanları ve toplu taşıma sistemlerinin çoğunda yolcu ve çalışanların maske takması şu anda da zorunlu.

Koronavirus salgınında ABD'de 14 milyon vaka kayıtlara geçti ve 275 bin kişi hayatını kaybetti.