image

PeyamaKurd - Ayasofya ile ilgili alınan karara ilişkin açıklamada bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kültür, Gençlik ve Bilgi Geliştirme Bakanı Noora Al Kaabi, “Ayasofya binlerce yıldır tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Statüsünü değiştirmek kültürel değerine zarar verecektir” ifadesini kullandı.

Türkiye’de, Danıştay kararıyla Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürmesi yönündeki kararın uluslararası alanda yankıları sürüyor. 

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan BAE Kültür, Gençlik ve Bilgi Geliştirme Bakanı Noora Al Kaabi şu ifadelere yer verdi:

"Ayasofya binlerce yıldır tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Statüsünü değiştirmek kültürel değerine zarar verecektir. Kültürler ve medeniyetler arasındaki dinlerarası diyaloğun değerli bir sembolü ve simgesi olarak kalmıştır." 

Kararla ilgili Türkiye'ye tepki gösteren Al Kaabi açıklamasında, “Kültürel miras değerlidir ve insanlara ve medeniyetlere aittir. Onları sorumlu bir şekilde korumalı ve gelecek nesillere dini uyum ve kültürel bir arada yaşamanın bir tanığı olarak kalmaları için bakımlarını sağlamalıyız” sözlerine yer verdi.