image

PeyamaKurd - Irak ve Suriye sınır noktasında bulunan Rojava'ya bağlı Deyr ez-Zor'da bölgenin önde gelenlerinden Akidet Kabilesi, taleplerinin uygulanması için Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Uluslararası Koalisyon'a yönelik bildiri yayımladı.

Deyr ez Zor bölgesinde 2 Ağustos'ta liderlerinden birini kimliği belirsiz gruplarca yapılan suikast sonucu kaybeden Akidet Kabilesi üyeleri bir toplantı gerçekleştirdi.

"Bölgede yaşanan tüm olaylardan koalisyon sorumludur"

Deyr ez-Zor'un Zeyban köyünde yapılan toplantının ardından DSG ve Koalisyondan talep edilenler açıklandı.

Bildiriyi okuyan Kabile lideri İbrahim el-Hivil, DSG'nin, söz konusu suikaste ilişkin herhangi soruşturma başlatmadığını belirterek, bölgede yaşanan tüm olaylardan koalisyon güçlerini sorumlu tutarak, suikastin aydınlatılması için bir komisyon kurulmasını ön gördürdü.

Araplar, bölgenin idaresini talep ediyor

Okunan bu bildiriye göre, koalisyon güçlerinin, Akidet aşireti mensuplarının yaşadığı bölgelerin idaresinin kendilerine vermesi talep edildi.

Bölgede koalisyon ve DSG tarafından alıkonulanların serbest bırakılması çağrısında da bulunan Akidet lideri Hivil, ülkede siyasi çözümün bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bildiriyi basına yayımlayan Kabile lideri İbrahim el-Hivil, 1 ay içerisinde koalisyon güçlerinin, isteklerine yanıt vermesini beklediklerini belirtti.