image

PeyamaKurd/Analiz Haber-Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu mektupları bugün Sayın Başkan'a ben tekrar takdim ettim” dedi.

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri harekatının ardından gerilen ABD ile Türkiye arasında ilişkilere dair en göze çarpan somut belge; ABD Başkanı Donald Trump tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen 2 mektup olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 9 Ekim tarihinde Erdoğan’a hitaben yazdığı “Aptal adam olma” mesajını içeren ilk mektubu 17 ekim tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştı.

“Aptal adam olma” şeklindeki sert hitabın 2 hafta sonrasında Donald Trump, Türkiye’ye daha ağır içerikler barındıran bir mektup daha gönderildiği iddia edilmiş ancak söz konusu mektup hakkında Türk tarafı yalanlamada bulunurken; ABD yönetimi ise bir nevi kabullenme sayılabilecek “suskun” kalma yöntemini tercih etmişti.

Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası gazetecilerin Trump’ın kendisine gönderdiği mektuba ilişkin sorusu üzerine Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söze “Mektuplar” diyerek söze girmesi ve tek cümlelik bir açıklama sonrası konuyu dağıtma amacıyla DGS Genel komutanı Mazlum Kobani’ye konuyu getirmesi; ilkinden daha sert olan ikinci mektubun varlığı konusundaki şüpheleri ortadan kaldırdı.

İlk Mektubun İçeriği Biliniyordu; Erdoğan’ın Konuşması İle İkinci Mektubun Varlığı da Kanıtlanmış Oldu

ABD’li gazetecinin, “9 Ekim'de size Trump mektup gönderdi. Orada sert cümleler vardı. Siz bu mektubu dikkate almayarak Kuzey Suriye'de askeri operasyonu başlattınız” şeklindeki sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

Bu mektupları bugün Sayın Başkan'a ben tekrar takdim ettim. Ferhat Abdi Şahin denen teröristin Amerika gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım. Apo'nun manevi oğlum dediği birisidir. Böyle birinin stratejik ortağımız tarafından böyle karşılanması bizi üzmüştür. Rusya tarafından da böyle karşılanmıştır. Bunları anlamakta tabii zora giriyoruz"

ABD Başkanı Trump’ın İlk Mektubu

9 Ekim tarihli mektuba "gel anlaşalım" diyerek başlayan Trump, “Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türkiye ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem, ki bunu yaparım. Size zaten Rahip (Andrew) Brunson konusunda küçük bir emsal vermiştim" diye yazdı.

"Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çaba sarf ettim. Harika bir anlaşma yapabilirsin. (SDG Komutanı) General Mazlum (Kobani) seninle müzakere etmeye ve daha önce hiç vermedikleri tavizleri vermeye hazır. Onun bana yolladığı, daha yeni elime ulaşan mektubunun bir kopyasını da gizli olarak (bu mektuba) iliştiriyorum.

Eğer bu işi doğru ve insani şekilde çözersen tarih sana olumlu bakacak. (Ama) Eğer iyi şeyler olmazsa sana sonsuza kadar şeytan gibi bakacak. Sert adam olma, aptal olma. Seni daha sonra arayacağım