image

PeyamaKurd - Tüm dünyada hızla yayılan salgında ölümler arttarken, Almanya'da coronavirüse karşı yayınlanan yeni genelgeyle dışarıda 2 kişiden fazla buluşmalara yasak koyuldu.

Salgına karşı alınan kararlara yönelik Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada coronavirüse (Covid-19) karşı yeni bir genelge yayınladıklarını ve bu 9 maddelik genelgeye göre Almanya'daki tüm eğlence mekanları, restoran ve kafeler kapatılacağı ifade edildi.

Almanya'da yayımlanan bu genelge ile görüşmelerde 1.5-2 metre mesafe olması gerektiği vurgulanırken, güzellik salonu ve kuaförler de kapatıldı. Ayrıca genelgenin 2 hafta boyunca uygulanacağı dile getirildi.

Genelgede yayımlanan kararlar, pazar günü Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla telekonferans yoluyla yaptığı toplantıda alındı. Toplantıdan beklenen tüm ülkeyi kapsayan bir sokağa çıkma yasağı kararı ise çıkmadı. 

Diğer taraftan toplantıda alınan karara göre restoranlar kapalı kalmaya devam edecek. Evlere paket servisleri ise bundan etkilenmeyecek.