image

PeyamaKurd- Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünya genelinde vaka sayısı da hızla yükselirken, salgının yayılma hızını en aza indirmek için belirli kararlar ve yöntemler de uygulanıyor.

Uzmanların dikkat çektiği bir konu da yaygın testler yapılması. Bu konu bağlamında Alman Laboratuvar Doktorları Birliği (BDL), şu an için halk arasında yaygın bir biçimde koronavirüs testlerinin uygulanmasını mümkün olmadığını açıkladı.

BDL Başkanı Andreas Bobrowski, arzu edilen kapsamlı testler için “illüzyon” sözlerini dile getirdi. Bobrowski açıklamasında, test için gerekli olan materyallerin sayısının laboratuvarlarda gün geçtikçe azaldığına dikkat çekti ve söz konusu testler için gereken PCR (polimerize zincir reaksiyonu) aletlerinin teslimat sürelerinin de şu an için oldukça uzun olduğunu belirtti.

Bobrowsk ayrıca, testlerin kimlere uygulanacağına Robert Koch Enstitüsü tarafından belirlenen kriterler gereğince tıbbi ivedilik durumuna göre öncelik sırası gözeterek karar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.