image

PeyamaKurd - Adil Abdulmehdi sonrası Irak'ta hükümeti kurma görevi alan Muhammed Tevfik Allavi, kabinesini, Pazartesi parlamentonun onayına sunacağını açıkladı. 

Irak’ın resmi devlet televizyonu aracılığıyla açıklamada bulunan Allavi, Pazartesi günü siyasi partilerden uzak, bağımsız kişilerden oluşan kabinesini parlamentoya sunacağını belirterek, güvenoyu alması için parlamentonun olağanüstü oturum düzenlemesini talep etti. 

Açıklamasında, "Hükümetimiz, siyasi partilerin bakanları seçmediği, liyakata dayalı kabineden oluşacak" diyen Allavi, Irak’ta aynı zamanda eylemlerin hızının düştüğüne işaret etti. 

"Gösteriler daha güçlü şekilde geri dönebilir" diyen Allavi, “Güvenoyu aldıktan sonra göstericileri öldürenler ve güvenlik güçlerine saldıranlar konusunda inceleme işlemlerine başlayacağız. Tutuklu bulunan tüm barışçıl göstericiler serbest bırakılacak ve devletin prestijini geri getireceğiz" sözlerine yer verdi. 

Iraklı bağımsız siyasetçi açıklamasının devamında, IŞİD saldırıları nedeniyle zorla yerinden edilenlerin evlerine geri dönmelerini sağlayacaklarını söyledi ve ülkeyi erken seçime götürme sözünü de verdi.