image

PeyamaKurd - ABD Hazine Bakanlığı, İran, Çin ve Singapur'da İran'ın petrokimya ürünlerinin alım satımını gerçekleştiren 8 şirketi yaptırım listesine aldığını duyurdu.

Yaptırımlarla ilgili yazılı açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı, Yabancı Varlıkları Koruma Ofisince (OFAC), ocak ayında yaptırım listesine alınan Triliance Petrokimya Şirketi aracılığıyla İran'ın petrokimya ürünlerinin alım ve satımına dahil olan 8 şirkete yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, söz konusu kuruluşların İran, Çin ve Singapur merkezli olduğu belirtilerek, İran'ın petrokimya satışlarının, rejimin Orta Doğu'daki ve son zamanlarda Venezuela'daki "yozlaşmış rejimler" ile terörist grupları finanse etmek için kullanılan önemli bir gelir kaynağı olmayı sürdürdüğü vurgulandı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran rejiminin petrokimya sektörü için kuruluşların küresel ağından yararlandığını dile getirdi. 

Ayrıca Hazine Bakanı açıklamasında, "ABD, İran rejiminin terörist grupları finanse etmek ve İran halkına baskı yapmak için kullandığı her türlü gelir kaynağını hedef almaya kararlı" sözlerine yer verdi.