image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgın sürecine yönelik bir iddiada bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley virüslerin bir devlet veya terör örgütü tarafından biyolojik silah olarak kullanılma ihtimali konusunda kaygılarının olduğunu ifade etti.

Washington merkezli Brookings Enstitüsünde gündemdeki güvenlik konularına değinen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD'yi kırıp geçiren Kovid-19 salgına ilişkin açıklamalara yer verdi.

Milley programda, biyolojik silahlarla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Bu virüs (Kovid-19) veya başka bir tip virüs biyolojik bir sistem olarak kötü emeller için kullanılabilir mi? Elbette ki evet. Bu olabilir ve bu bir kaygıdır" ifadesini jullandı.

Mark Milley açıklamalarında, ulus devletlerin zaten böyle bir kabiliyet geliştirme kapasitesine sahip olduğuna değinerek şu sözlere yer verdi:

"Asıl daha büyük kaygı ise bir terör örgütünün veya sorumlu aktör gibi davranmayan birilerinin bunu kullanmasıdır. Bu çok büyük bir kaygıdır. Ayrıca, elinde hiç silah olmayan örgütlerin biyolojik silahlar geliştirip bunları kullanmalarını ve korkunç bir yıkıma neden olmalarını hayal etmek hiç de zor değil."