image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmeler devam ederken dahi Türkiye’nin askeri harekatı sonucu Hıristiyan yoğunluğa sahip Til Temir kentine yönelik saldırıların devam ettiğini söyledi.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan ABD Başkanı Trump’ı da etiketleyen DGS Genel Komutanı Mazlum Kobani yaptığı paylaşımda, “Erdoğan ile Donald Trump’ın toplantısı sırasında, Türkiye Hristiyanların yoğunlukta yaşadığı Til Temir’e saldırı düzenliyor” ifadelerini kullandı.

ABD ile Türkiye arasında yapılan ateşkes anlaşmasına rağmen çatışmaların devam ettiğini belirten Mazlum Kobani, 1.100 km karelik bir alanın kontrollünü kaybettiklerini söyledi.

Kobani, açıklamasında şunları ifade etti:

“Erdoğan-Trump toplantısı sırasında, Türk kuvvetleri ateşkes anlaşmasını ihlali ederek Hıristiyanların yoğunlukta yaşadığı Til Temir’e şiddetli saldırılar başlatarak bölgede ikamet edenlerin büyük ölçüde yer değiştirmesine neden oldu. Anlaşmadan bu yana 1.100 km kare işgal edildi”

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme sonrası basın toplantısında gazetecilerin bölgedeki Hıristiyanların öldürüldüğüne dair soruları yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, iddiaların asılsın ve yalan olduğunu söylemişti.

 ABD’li bir gazetecinin, “Suriye'nin kuzeyindeki bölgede çok fazla Hristiyan var ve onlara karşı saldırıların arttığını söylüyorlar. Onlara bir garanti verebilir misiniz? Bu hafta bir Ermeni'nin öldüğü haberleri geldi...” şeklindeki soruya Erdoğan şu cevabı verdi:

“Tam aksine Ezidi ve Hristiyanlar noktasında da bizim özel bir gayretimiz ve çalışmamız var. Gerek Suriye tarafında kalan ve ibadetleri yıkılmış olanların ibadetlerini yeniden restore etmek suretiyle onlara hizmet götürüyoruz. Suriye tarafında kalanlarla ilgili onların oradaki imkânlarını daha özel bir şartta hallediyoruz; yiyecek, içecek ve ilaç vs. götürüyoruz.”