image

PeyamaKurd - Kabine Toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Kongre'den bu tasarı geçse de geçmese de S-400'le ilgili süreç devam edecek. S-400'ler alındı, o iş bitti. Bunlar ihtimal dahilindedir” ifadesini kullandı. 

Türkiye’ye yaptırım öngören tasarının ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilmesini değerlendiren Kalın, “Bunun bizim S-400 kullanmamıza dönük bir etkisi olmayacaktır” dedi. 

“S-400'ler alındı, o iş bitti” 

Kalın açıklamasında, “Kongre'den bu tasarı geçse de geçmese de S-400'le ilgili süreç devam edecek. S-400'ler alındı, o iş bitti. Bunlar ihtimal dahilindedir. CAATSA'da seçilmesi gereken maddeler var biliyorsunuz. Sayın Trump'ın iyi niyette olduğunu biliyoruz. Kongre'den geçmiş bir yasa olduğu için eli kolu bağlı. Yaptırım tasarısında bulunan 12 maddeden hangilerini seçeceği de başkana kalmış bir şey” ifadesini kullandı. 

Trump, Kongre konusunda sıkışmış durumda” 

NATO Zirvesi’nde F-35 konusunun gündeme getirildiğini dile getiren Kalın, “NATO Zirvesi marjında bu konuyu ele aldık. Başkanlar düzeyinde değil ama bizim yaptığımız görüşmede bu teklifimizi yineledik. Burada hem tek taraflı olarak hem F-35 programında çıkaracak hem de CAATSA yaptırımına uğratacak bir şey olmadığı kanaatindeyiz. 

Kongre konusunda Trump bir sıkışıklık içinde. Bu konu ABD iç siyasetinin bir konusu haline gelmiş durumda. ABD Kongresi'nin Rusya'yla geniş kapsamlı askeri iş birliğine yaptırım getiren yasası, bizim S-400 anlaşmamızdan sonra yapıldı. Biz Rusya'yla anlaştığımızda ortada tasarı bile yoktu” sözlerine yer verdi. 

“S-400'lerden geri adım atılması söz konusu değil” 

ABD Senatosu’nun S-400'lere ilişkin aldığı kararı eleştiren Kalın şunları dile getirdi: 

“'Rusya, Trump'ın seçildiği seçime müdahale etti mi, etmedi mi?' bu tartışma hala bitmiş değil. Trump yönetimini cezalandırmak için gündeme alınmış bir konu bu. İrrasyonal tepkileri, duygusal patlamaları gördük hepimiz. Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Kasım'da Kongre üyelerine de tek tek bunları anlattı. 

Teknik açıdan bakıldığında S-400'lerin F-35'lere tehdit oluşturmasının söz konusu olmadığını anlattı. Bu konuda kendilerini kapatmış görünüyorlar çünkü konuyu siyasileştirdiler. Cumhurbaşkanımızın çizdiği çerçeve net, S-400'lerden geri adım söz konusu değil ve bunu kullandığımızda bir riskin oluşmaması için gerekli düzenlemeleri yapacağız.

Patriotları almaya hazır olduğumuzu da söyledik. Macron da 'Avrupa'nın ürettiği SAMP-T füzelerini teklif ettik ama Türkiye almadı' dedi. Bu doğru değil.”