image

PeyamaKurd - Suriye hükümetine çağrıda bulunan ABD, İngiltere ve Almanya heyetleri yaptıkları açıklamada, rejim ordusunun İdlib’deki gözlem noktalarına yönelik saldırılarına son vermesini istedi. 

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) açıklamada bulunan ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft şunları dile getirdi: 

“ABD olarak, Suriyeli mültecilere yardım konusunda en fazla yükü taşıyan NATO müttefikimiz Türkiye'nin meşru çıkarlarını destekliyoruz ve Türkiye'nin çatışmalar nedeniyle yeni bir mülteci akını konusundaki endişelerini anlıyoruz. Türkiye'yi Suriye'nin kuzeybatısında gerginliği artırmakla suçlayan Rus yetkililerinin açıklamalarını kesinlikle reddediyoruz. Bunun sorumlusunun Şam yönetimi ve Rusya olduğundan hiç şüphemiz yok.” 

ABD’li temsilci Kelly Craft açıklamasında, ABD'nin, ateşkesin yeniden sağlanması ve rejim güçlerinin 2018'de Soçi'de varılan ateşkes hattına geri çekilmesi için diplomatik çabalar konusunda Türkiye ile koordinasyon çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. 

Türk gözlem noktalarına saldırıyı durdurun... 

İdlib'deki gözlem noktalarının çevresinde artan gerginlikten endişe duyduklarını dile getiren Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, “Şam yönetiminden, Türk kuvvetlerine yönelik saldırılarını durdurmasını ve derhal gerginliği azaltmasını talep ediyoruz” ifadesini kullandı. 

Şam’a çağrıda bulunan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise, “Türkiye'ye saldırıların durması gerek. Türkiye İdlib'de barışçıl bir çözüm için çaba gösterdi ve gerginliğin artmasının halihazırda 3,5 milyon mültecinin yükünü taşıyan Türkiye'yi etkileyecek olmasından endişe duyuyoruz” dedi.