image

PeyamaKurd - ABD’de Biden dönemiyle birlikte Tahran’la uluslararası nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılabileceği umutları sürerken İran’dan nükleer rest mesajı geldi.

İran meclisinde Ruhani yönetiminin muhalefetine karşın uranyum zenginleştirme faaliyetinin artırılması ve nükleer çalışmaların uluslararası denetiminin kısıtlanmasına ilişkin karar, Ruhani yönetiminin muhalefetine karşın İran Meclisi’nde kabul edildi.

Karar, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastinden sonra hızlıca gündeme gelmişti.

Tahran, Fahrizade suikastından ABD işbirliğiyle İsrail’i sorumlu tutuyor.

“Kararın yasalaşması dini lider Hamaney’e bağlı”

Tartışmalara neden olan ve yönetimin karşı çıktığı uranyum zenginleştirme faaliyetinin artırılması ve nükleer çalışmaların uluslararası denetiminin kısıtlanmasına ilişkin karar, İran dini lideri Ali Hamaney’in atadığı Anayasa Koruyucular Konseyi’nin kararıyla sonuçlanacak.

“İran yaptırımların kaldırılmaması halinde uluslararası denetimi sınırlandıracak”

Tahran’a yönelik yaptırımların bir ay içerisinde hafifletilmemesi durumunda, hükümete nükleer tesislerde Birleşmiş Milletler’in incelemede bulunmasını durdurma ve uranyum zenginleştirme çalışmalarını 2015 yılındaki nükleer anlaşmada öngörülen sınırın ötesinde artırma yetkisi vermeyi içeriyor.

Tahran, 2018 yılında Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran petrol ve finans sektörlerine uyguladığı yaptırımları hafifletmeleri için Avrupalı taraflara bir ay süre sunacak.

“ABD-İran normalleşme süreci zor olacak”

Söz konusu yasanın, “İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhüdüne” uyması halinde, ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın nükleer anlaşmaya geri döneceği sözünü yerine getirmesini zorlaştıracağına işaret ediliyor.

Ruhani ise karara daha önce tepki göstermiş, ABD yaptırımlarını hafifletmek amacıyla sürdürülen “diplomatik çabalara zarar vereceği” gerekçesiyle reddetmişti.

“Biden normalleşme sürecinin zor olacağını söylemişti”

ABD’nin seçilmiş başkanı Biden, New York Times gazetesine önceki gün verdiği demeçte, Trump yönetiminin çekildiği İran nükleer anlaşmasına geri dönme niyetinde olduğunu söylemiş ancak zorlu sürece dikkat çekmişti.