image

PeyamaKurd - ABD Kongresinin Senato ve Temsilciler Meclisi kanatları, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’na son halini verirken Tasarıda, Türkiye ile ilgili önemli bir karar yer aldı.

Buna göre, 2021 mali yılı için savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıracak olan tasarıda, Türkiye için de 'S-400 alımına müdahil olanlara yaptırım planı' öngörülüyor.

Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bölümde, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası onaylandıktan sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara yaptırımların uygulanması talep edildi.

“Savunmaya 740 milyar dolar ayrıldı”

Ayrıca Tasarı’nın 2021 mali bütçesinde savunmaya 740 milyar dolar ayırması dikkatleri üzerine çeken bir diğer konu.

Bunun yanı sıra, Enerji Bakanlığı bütçesi altında nükleer kapasiteye ilişkin savunma harcamaları için ise 26.6 milyar dolar bütçe belirlendi.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı, önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına sunulması bekleniyor.