image

PeyamaKurd - Tayvan'a en üst düzey resmi ziyaretini 1979’dan bu yana gerçekleştirmeyen ABD, Sağlık Bakanı Alex Azar'ı ve beraberindeki heyeti 41 yıl sonra yolladı.

Tayvan'a ziyaret gerçekleştiren ABD Sağlık Bakanı Azar ve beraberindeki heyet, saat 16.48'de başkent Taipei’deki Songshan Uluslararası Havalimanı’na vardı.

Sağlık Bakanı Azar, 3 günlük ziyaretinde Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in yanı sıra çeşitli bakan ve üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunacak.

Öte yandan 6 Ağustos’ta başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, söz konusu ziyarete ilişkin Tayvan ve ABD'li yetkililerin resmi temas kurmasına karşı çıktıklarını belirterek, ABD'yi "Tek Çin ilkesi"ne bağlı kalmaya ve Tayvan ile her türlü teması durdurmaya çağırmıştı.

Ayrıca tek Çin ilkesine meydan okuyan veya bu ilkeyi görmezden gelen bütün teşebbüslerin nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanacağı değerlendirmesinde bulunan Sözcü Vang, "Çin tarafı, ABD'nin yanlış hareketleriyle ilgili olarak kararlı ve güçlü karşı adımlar atacak" ifadelerini kullanmıştı.

Çin yönetimini 1979'dan bu yana Çin'in tek temsilcisi olarak tanıyan ABD, Azar'ı Tayvan'a gönderme kararıyla bölgeye onlarca yıl sonra en üst düzey resmi ziyaretini gerçekleştirdi.