image

PeyamaKurd - AB liderler zirvesi öncesi rapora göre, Avrupa Birliği'nin (AB) Joe Biden'ın başkanlığı devralmasından sonra ABD’yle ilişkilerini canlandırma planında Türkiye de yer aldı.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda Avrupa Komisyonu, Transatlantik ilişkilerin yenilenmesinin yollarından birinin de Doğu Akdeniz'de istikrarı sağlamak olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği'nin 10-11 Aralık’ta yapılacak liderler zirvesi öncesi ülke temsilcilerine gönderilmek üzere hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

"Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenin sağlanması hem AB hem de ABD'nin çıkarınadır. Bu nedenle halihazırdaki sorunlar da dahil olmak üzere Türkiye ile ilişkilerimizde koordineli bir yaklaşım sergilenmeli."

Türkiye'ye ilişkin yaptırımlar zirvede karar verilecek

Raporda yer alan ifadelerin, Türkiye'ye muhtemel yaptırımların da tartışılacağı zirvede bir karar alınmadan önce Biden'ın görevi devralmasının bekleneceği yorumlarına neden oldu.

Öte yandan konuyla ilgili Yunanistan'da yayın yapan Ekathimerini'nin haberine göre isimsiz bir kaynak, belgenin Türkiye ile ilgili kararları erteleme gibi bir niyete işaret etmediği fakat ABD'den sinyal beklemek yerine kendi inisiyatifini almaya hazır olduğunu gösterdiği ifade edildi.

Ayrıca belgede, ABD'deki yeni yönetim ve kongrenin ilişkileri yeniden canlandırmak için bir fırsat olduğu belirtilerek, 2021'in ilk yarısında organize edilecek bir ABD-AB zirvesinin öncelikler konusunda güçlü bir sinyal olacağı kaydedildi.