image

PeyamaKurd - Doğu Akdeniz konusunda BM ile birlikte çok taraflı bir konferans önerisi yaptığı belirten Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, bölgedeki aktörlerin çoğunun söz konusu buna olumlu cevap verdiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna AB adına video mesaj yolladı.

AB'li lider açıklamasının uluslararası ilişkiler kısmında Doğu Akdeniz'e dikkat çekerek, bölgedeki gerginlikten endişe duyduklarını, tek taraflı eylemlerin durmasını istediklerini belirtti.

Ayrıca açıklamasında, AB üyeleriyle birlikte gerginliğin giderilmesi ve diyaloğun teşvik edilmesi amacıyla yoğun diplomatik çabalar yürüttüklerini dile getiren Michel şunları kaydetti:

Bu çerçevede Doğu Akdeniz konusunda BM ile birlikte çok taraflı bir konferans oluşturulmasını teklif ettim. Birçok aktör şimdiden olumlu cevap verdi ve bunlar modaliteleri, gündemi, takvimi görüşmeye hazır. Ele alınması gereken başlıkların bazılarının deniz yetki alanlarının sınırlandırılması, güvenlik, enerji konuları ve göç olduğuna inanıyorum."