image

PeyamaKurd - 2020 şubat ayında İstanbul’da yapılacak Dörtlü Zirve’nin yanı sıra Türkiye ve Rusya arasında ayrıca ikili bir zirvenin de planlandığını dile getiren Çavuşoğlu, zirve ile ilgili Katar’ın başkenti Doha’da Rus medyasına açıklamada bulundu. 

Dörtlü zirvenin dışında Rusya ile bir zirve yapacaklarını belirten Çavuşoğlu, “Almanya, Fransa ve İngiltere liderlerinin katılımı ile Suriye zirvesi yapacağız ve ayrıca Rusya ile de ikili bir zirve organize edeceğiz” ifadesini kullandı. 

Türkiye’nin Rusya ile Libya’daki durum konusunda anlaşmazlıkların olduğunu belirten Çavuşoğlu, Ankara’nın Moskova ile bu ülke konusundaki pozisyonlarını yakınlaştırmayı umduğunu belirtti. 

Suriye konulu zirveye ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Sadece Türkiye değil herkes Rus özel şirketlerinden askerlerin Libya’da varlık göstermesine karşılar, ancak liderlerimizin arasındaki son görüşmeye bakılacak olursa pozisyonlarımızı yakınlaştırma olanağımız var. Kaldı ki Suriye ile ilgili yaptığımız işbirliğinden iyi bir deneyime sahibiz”  sözlerine yer verdi.