image

PeyamaKurd - Güney Kürdistan’dan, turistik gezi için Türkiye’ye gelen Kürt vatandaşlara yönelik şiddet, linç, darp olayları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yine Türkiye’ye seyahat için gelen Kürt vatandaşlar İstanbul Havalimanında polislerce gözaltına alınmıştı.

Güneyden gelen Kürt vatandaşların telefonunu açmasını isteyen polis Başkan Barzani ve Peşmergelerin resmini görünce terör muamelesi yapmış ve darp ederek gözaltına almıştı.

PeyamaKurd’un haber yaptığı söz konusu çirkin hadiseye Başbakan Mesrur Barzani de tepki göstererek Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’a gerekenlerin yapılmasını iletmişti. 

Buna benzer bir olay da bugün Trabzon’da yaşandı. Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl'de Güney Kürdistan vatandaşı kadın turist, Kürdistan Bayrağıyla fotoğraf çektirmek isterken çevredeki insanların linç girişimine uğradı.

Kürt vatandaşa toplu linç girişimi” 

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de Kürdistan Bölgesi’nden 50 kişilik turist kafilesi geldi. Turist kafilesinden kadın turist Kürdistan Bayrağıyla (Ala Rengîn) fotoğraf çektirmek istedi. Ancak çevredekiler bayrağı PKK bayrağı zannederek turistin üzerine topluca saldırıp linç girişimdinde bulundu. 

Linç girişimine dönüşen saldırıda videoyu çeken kişinin de hakaret ve ağır küfür ettiği duyuldu. Linç edilmek istenen Kürt vatandaş, jandarma ekipleri tarafından güçlükle saldırganların elinden alındı ve bölgeden uzaklaştırıldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı. Trabzon Valiliği de olaya yönelik açıklama yaptı. 

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı geçtiğimiz günlerde kabul eden Başbakan Mesrur Barzani, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nden giden yolculara zorluk çıkarıp, uzun süren araştırma uygulamalarına son vermesini istemişti.